קידום
תקנון הרישום  |  תקנון האתר  |  פרסם אצלנו  |  הפוך לדף הבית  |  הוסף למועדפים
חיפוש
   חיפוש
חודש
אזור
השתלמות
ענף
הסקר של קידום
האם היית מרוצה מההשתלמות
כן לא
דעתך חשובה לנו למשוב לחץ כאן
מידע כללי על יהלומים

מה זה קראט?
מקור המושג בצפון אמריקה, שם שימשו זרעי החרוב (קארוב) כמשקולות בעיסקאות מסחר בלתי-רשמיות. עם הזמן השתנתה המילה והפכה לקראט. קראט אחד שווה ערך ל-0.2 גרם המייצג אבן בעלת קוטר של 6.5 מ"מ.

על מנת למדוד אבנים קטנות הומצאה שיטת מדידה בנקודות אשר מחלקת את הקראט ל-100 חלקים. מה שמבלבל לקוחות מחוץ לענף היא העובדה שהסוחרים נוטים לנקוב במחיר האבנים הקטנות על פי מחיר הקראט, שהוא כמובן נמוך משמעותית ממחיר של אבן שמשקלה קראט. קראט של אבני נקודה אחת באיכות מעולה יגיע ל-600 דולר לעומת 17,000 דולר למחיר של אבן שמשקלה קראט באותה רמת ניקיון.

הגודל הפופולרי של היהלומים הנמכרים היום משתנה באופן שיבוצם. כשאשר מדובר ביהלומים משובצי תכשיטים הגדלים הפופולריים ביותר הם של נקודה עד 10 נקודות. בסוליטיירים המשקלים הנפוצים הם של חצי קאראט ומעלה.

מה זה סוליטר?
 אבן בודדת המשמשת בדרך-כלל לטבעות אירוסין, אבל באחרונה משובצת גם במרכזי שרשרת וכעגילים. האישה הראשונה אשר קיבלה טבעת אירוסין עם יהלום היתה הנסיכה מריה מצרפת בשנת 1477 כמתנה מהארכידוכס מקסימיליאן מאוסטריה.

מהם סוגי השיבוץ הקיימים?
 אינויסבל - אבנים המשובצות על-ידי לחץ. שיבוץ שיניים - טבעת בעלת שיניים המחזיקות את היהלום. פווה - יהלומים זעירים המשובצים תחת מיקרוסקופ בצורה צמודה.

האם כדאי לקנות כהשקעה?
 באופן כללי ירדו מחירי היהלומים במהלך השנים האחרונות, אם כי בשנה האחרונה ניכרה עלייה של 20% במחיריהם. היהלומים היחידים ששווים להשקעה כמעט תמיד הם סוגים מסוימים של יהלומים נדירים הנתפסים כפריטי אספנות ולכן מחיריהם עולים עם השנים.

האם כדאי לרכוש יהלום ישירות מהבורסה?
אם מדובר באבנים גדולות יחסית של חצי קראט ויותר המחיר יכול להיות נמוך יותר ולהתבטא בפער של עשרות אחוזים. בנושא העיצובים עלולה להיות בעיה היות שלא כל החנויות יקבלו מכם יהלום בודד לשיבוץ בתוך תכשיט. אגב, על פי חוק, שלא רבים שמעו עליו, אחזקת יהלום בלתי-משובץ אסורה למי שאין לו רשיון לסחור ביהלומים.

האם הגודל קובע את המחיר?
לא בהכרח. ארבעה גורמים קובעים את ערך היהלום, או בלשון אנשי המקצוע ארבעת ה--C צבע, ניקיון, ליטוש ומשקל. כל אחד מהפרמטרים האלו מדורג על-פי סקאלה בינלאומית מקובלת. הגמולוגים משקללים ערכים אלו ומגיעים לערכה של כל אבן. בדרך זאת, יהלום קטן נקי במיוחד, ובדרגת צבע גבוהה יכול להיות בעל ערך רב יותר מיהלום גדול בעל גוון צהבהב.

מומחים בנושא טוענים כי הפופולריים הם דווקא האבנים המוגדרות ככאלו עם וורי סלייט או סלייט אימפרפקשן (כלומר עם ליקוי קל או קל מאוד). הסיבה - באיכות זאת מקבלים יהלום הנראה יפה לעין שרק מומחה יכול להבחין שרמת נקיונו איננה המשובחת ביותר, אבל המחיר הוא כמחצית מאבן בגודל זהה ובדרגת נקיון מקסימלית.

אבן של חצי קראט באיכות הניקיון המשנית תעלה כ-1,750 דולר, לעומת 3,500 דולר לאבן בדרגת הנקיון הטובה ביותר.

האם אפשר לקנות יהלומים משובחים במבצעי הנחה?
לא הגיוני ולא ריאלי לצאת במבצעי הנחות של למעלה מ-50% על תכשיטי יהלומים. מי שעושה כך מתמחר מראש מחיר מאוד גבוה ואז מוריד למחיר השוק הרגיל וקורא לכך מבצע. הדרך היחידה להוזיל תכשיטי יהלומים היא על-ידי שימוש ביהלומים שיש כבר במשפחה ושיבוצם מחדש.

האם יהלום יכול להינזק?
כן. היהלום הוא אמנם האבן הקשה ביותר, אך ניתן לשרוט אותה רק באמצעות יהלום אחר. בנוסף, יהלום שנופל על הריצפה יכול להסדק או להשבר. גם מכה חזקה בדלת באבן סוליטר, המצויה במרכזה של טבעת, עלולה לפגוע באבן.

מומחים ממליצים בשל כך לא לענוד תכשיטי יהלומים בבית, שם קיימת סכנה גבוהה יותר לאיבוד או שבירת היהלום בפעילות יומיומית פשוטה כמו ניגוב במגבת, סגירת דלתות וכד'.

האם ניתן במבט עין לקבוע אם האבן מזויפת?
לא. יש בשוק זרקוניות באיכות טובה כל כך עד שגם מקצוען יתקשה להבדיל מול אבן אמיתית כאשר היא משובצת. הדרך הקלה של המומחה לבדוק אם האבן אמיתית היא באמצעות שקילה של החיקוי לעומת היהלום הרגיל. זרקוניה,

החיקוי הנפוץ ביותר ליהלום, שוקל בערך פי 2 בהשוואה ליהלום אמיתי באותו גודל. דרך נוספת, הופכים את היהלום ומניחים אותו על משטח צבעוני, במידה ורואים שקיפות גדולה מאוד מדובר בזרקוניה או בחיקוי אחר. אם השקיפות נמוכה מדובר בדרך כלל ביהלום אמיתי.

האם יהלום של נקודה אחת יכול להיות יקר יותר מיהלום של 2-3 נקודות?
נכון. שכר העבודה לקראט כשמדובר ביהלומים הזעירים גבוה יותר, וכך מחיר הקראט של יהלומי נקודה אחת באיכות טובה מגיע ל-600 דולר לעומת 550 דולר ליהלומים של 2-3 נקודות. אגב, מחיר הקראט של אבנים בנות 10 נקודות מגיע ל-800 דולר, כאשר את מחיר האבן הבודדת מקבלים בחלוקה התואמת.

צורות הליטוש
בריליאנט - יהלום בליטוש זה הוא הפופולרי והיקר ביותר. עגול ובעל 57 פאות. בשנת 1919 כתב מתמטיקאי נוסחה שבה חישב את הזוויות והפרופורציות האידאליות בליטוש המעצימות את יופיו של היהלום, מאז הן נחשבות לפרופורציות הטובות ביותר לליטוש יהלום.

פרינסס - השני בפופולריות וצובר תאוצה בארץ. ליטוש ריבועי, זול ב-20%-10% יחסית לעגול בגלל פחת קטן יותר בתהליך העיבוד והליטוש.

ארט שייפ - יהלום המלוטש בצורת לב, גם הוא צובר פופולריות.

טריליון - יהלום המלוטש בצורת משולש בעל שלוש צלעות.

פייר - יהלום המלוטש בצורת אגס.

אובל - יהלום מלוטש בצורה אובלית. באותה קבוצה יש גם את המרקיזה - יהלום המלוטש בצורה אובאלית אבל עם פינות מחודדות בקצוות.

רדיאנט - הליטוש החדשני. יהלום מתומן (שמונה צלעות). חידוש המאפשר ברק שהיה בעבר אופיני רק ליהלומים העגולים.

איך לשמור על היהלום?
איחסון - חשוב לאחסן תכשיטי יהלומים בנפרד, במיוחד עגילים. את הטבעות מומלץ להחזיק על החישוק כדי למנוע לחץ על האבן.

ניקוי - יהלומים זקוקים לניקוי מפעם לפעם. יש תכשירים שונים המיועדים לניקוי יהלומים, אך חלקםעלול לגרום להתרופפות השיניים. עדיף שאת פעולת הניקוי יבצעו בחנות תכשיטים. מדובר בפעולה קצרה מאוד שייתכן שלא יגבו תמורתה תשלום. סבון עלול לעמעם את הברק של התכשיט ורצוי לנסות ולהימנע ממגע איתו.

שיטת ניקוי ביתי מומלצת - להשרות במים חמים כחצי שעה עם מעט סבון כלים עדין ולא שומני, לנקות עם מברשת שיניים עדינה בין האבנים ולשטוף במים. לנגב היטב במטלית שאיננה מותירה סיבים. חשוב להביא את התכשיט אחת למספר שנים לביקורת אצל תכשיטן תכשיטים משובצי יהלומים כדי שיבדוק אם השיניים לא התרופפו או נשחקו. מחלה נפוצה היא אבנים שנופלות בגלל התרופפות השיניים.

  עמוד הבית | מפת האתר | צרו קשר | תקנון האתר  
עיצוב: Fly Design
סידיטק - בניית אתרים  Signed by