שאלות נפוצות על יהלומים

מי הגורם או האדם שגילה לראשונה את היהלומים ?

מקובל לייחס את מציאת היהלום הראשון לכת שניקראה Dravidians בתרבות האינדוס בין השנים 2500 ל-1700 לפנה"ס.
האזכור הראשון של היהלומים במקורותינו הוא בתנ"ך - יהלומים היו משובצים בחושן של הכהן הגדול. מדענים כיום מפקפקים בשאלה אם זה באמת היה יהלום או אבן-יקרה אחרת.
בספרות ההודית מצאו את האזכור הראשון ליהלומים בשנת 321 לפנה"ס.
כריית היהלומים החלה בצורה תעשייתית בהודו ובאי בורניאו. סופר צרפתי בשם טאוונייר דיווח שבשנת היה כבר בגואה שבהודו.
בשנת 1615 החל להתפתח מסחר ביהלומים בין אנגליה ללונדון.
כמאה שנים מאוחר יותר מצאו יהלומים גם בברזיל (1735).
בשנת 1860 מצאו יהלומים בדרא"פ.

מהו היהלום הכי גדול בעולם וכמה קרט יש בו?

משקלם של מרבית יהלומי החן נמדד בקרטים אחדים, אך יש כמה יהלומים, יוצאי דופן מסוגם, שהתפרסמו בעולם בזכות גודלם הענקי ויופיים המהמם.

היהלום הגולמי קוּלִינָן התגלה בטראנסוואל אשר בדרום אפריקה בינואר 1905 וניתן במתנה למלכת אנגליה מרי, על ידי בעלה, המלך ג'ורג' החמישי. מאוחר יותר הוענק היהלום לאדוארד השביעי, ונחתך לכמה אבנים גדולות. כיום משובצים היהלומים בשרביט המלכותי, ועדיין מכונים "יהלומי המלכה מרי".
אחרי ביקועו לוטשו מחלקיו כמה יהלומים, ביניהם "כוכב אפריקה הגדול" בעל צורת האגס (74 משטחים), שמשקלו 530.2 קרט (היהלום המלוטש הגדול בעולם). הוא קבוע בשרביט המלוכה הבריטי, כאחד מ"תכשיטי הכתר". חלק אחר של קולינן, "כוכב אפריקה הקטן" (317.4 קרט) קבוע בכתר המלוכה הבריטי. יש לו צורת בריליאנט, והוא היהלום המלוטש הרביעי בגודלו בעולם. מלבד זאת לוטשו מקולינן עוד שני יהלומי ענק, במשקל 94.4 ו-63.6 קרט.

"כוכב המילניום של דה בירס" נמצא ברפובליקה הדמוקרטית קונגו בתחילת שנות ה-90 של המאה ה-20. חלקו העיקרי, אחרי ליטוש, הוא בעל צורת אגס ומשקלו 203 קרט. "יהלום דה בירס" הוצג לראשונה ב-1889. משקל האבן הגולמית היה 428.5 קרט, ומשקל היהלום המלוטש - 228.5. יהלום קוֹה-אִי-נוּר נמצא לפני 5,000 שנה, ככל הנראה, בפנג''ב שבהודו; הוא נזכר לראשונה בכתובים במאה ה-14. משקלו המקורי היה 793 קרט, אבל ביקוע רשלני בלתי-נסלח הקטין אותו במאה ה-16 ל-186 קרט; במאה ה-19 נחתך שוב, ומשקלו עתה הוא 109 קרט. גם יהלום זה נמצא בין תכשיטי הכתר הבריטיים. "היהלום הפורטוגלי" שמשקלו 127 קרט מצטיין בשקיפותו הגבוהה ובחיתוכו הנדיר, חיתוך אמרלד מלבני. שמור במוזיאון הסמיתסוני בוושינגטון. יהלום "ריג''נט" נתגלה בהודו בתחילת המאה ה-18. משקל האבן הגולמית היה 410 קרט, וממנה לוטש (בין היתר) יהלום זה, שמשקלו 140.5 קרט. נפוליאון קבע אותו בניצב חרבו. כיום הוא מוצג בלובר. יהלום "בלו הופ" (כחול, 45 קרט) הוא הידוע לשמצה מבין היהלומים המפורסמים: אסונות נוראים פקדו רבים מבעליו במרוצת השנים. כיום הוא שמור במוזיאון הסמיתסוני.

מדוע יהלומים זוהרים?

לא כל היהלומים זוהרים. רובם באיכות נמוכה ועם נקודות שחורות שלא מאפשרות החזרת אור החוצה. מידת הזוהר של היהלום היא פונקצייה של יכולת האור שנכנס לצאת בחזרה החוצה.

כמה סוגי יהלומים יש בעולם?

ניתן לחלק את היהלומים לפי כמה דרכים: לפי היעוד (בו מתחלקים היהלומים לאיכות נוי (20% מכמות היהלומים בעולם), כמעט נוי (near-gem - 45%) ויהלומי תעשיה (35%)).
ניתן למיין יהלומים גם לפי גודל, צבע צורה ואיכות. איגוד יצרני היהלומים המרכזי שבלונדון מסווג את היהלומים לפי יותר מ-1,500 סוגים.

באיזו מדינה ניתן למצוא כיום הכי הרבה יהלומים ?

כיום המדינה העשירה ביותר ביהלומים היא בוטסואנה שבאפריקה, בה כורים כל שנה יהלומים גולמיים בשווי 2.5 מיליארד דולר. אחריה, רוסיה (1.6 מיליארד דולר). על המקומות השלישי והרביעי מתחרות דרום אפריקה וקנדה שמכל אחד מהם כורים 1.1 מיליארד דולר.

מהו היהלום הכי גדול בעולם?

היהלום המעובד הראשון, Golden Jubilee ומשקלו 545.67 קאראט. את האבן הזו מצאו בדרום אפריקה וכיום הוא נמצא בתאילנד. באבן השניה בגודלה, היא יפה יותר וידועה יותר, נקראת Cullinan I ומשקלה 530.20 קאראט, וניתן לראות אותה ב Tower of London.
על פי ספר המתעד את כל ליטושי היהלומים בהסטוריה (מ-80 קאראט ומעלה) בשם Famous Diamonds מאת איאן בלפור, בו ניתין לעיין בספריית בורסת היהלומים בר"ג. יש לציין שהאבן הגדולה ביותר היא לאו דווקא היקרה ביותר - הדבר תלוי גם באיכות העיבוד ובצבע.

מה הם הגורמים המשפיעים על מחיר היהלום?

ישנם מספר גורמים שמשפיעים על מחיר היהלום:

1. משקל היהלום.
2. צבע היהלום.
3. ניקיון היהלום.
4. טיב העיבוד.

בכל מקרה, אין אפשרות לקבוע את טיב היהלום ולשכלל את מחירו מרגע שהוא משובץ בתכשיט, ולכן לא מומלץ לקנות יהלום משובץ אלא לקנותו בנפרד ולאמוד את ערכו ורק אז לשבצו, שכן ההפרש יכול להתבטא בעשרות אחוזים.

מהם יהלומים מטופלים?

יהלומים מטופלים הם יהלומים שעברו טיפולים כימיים שונים, על מנת לשנות באופן מלאכותי את ערכם. חלק מטיפולים אלה, כדוגמת שינוי צבע, הם לתמיד,וחלק, כדוגמת הסתרת פגמים, הם זמניים מאוד.
בכל מקרה,בעולם המסחר נהוג שלא למכור יהלומים מטופלים, אלא אם הוצהרו על היותם כאלה.
אין חוק כתוב בעניין זה, אך בין אנשים שעוסקים במסחר נהוג כך.

כיצד מייצרים יהלומים מלאכותיים?

יהלומים מיוצרים באופן מלאכותי מזה זמן רב. האמצעים בהם משתמשים ליצור הם חום ולחץ, וזאת על מנת לחקות את תנאי היווצרותם בבטן האדמה. האפשרויות ליצור חום ולחץ ברמות הדרושות הן על ידי כיבשנים מורכבים או על ידי פיצוץ שמביא לתוצאות הדרושות.
בשני המקרים משתמשים בחומר היסוד: פחמן, שהוא החומר ממנו עשוי היהלום. יש לציין שרמת היהלומים המופקים בתהליכים אלה אינה מגיעה לרמת יהלומי נוי אלא לרמת יהלומי תעשייה בלבד.
כלומר, היהלומים המופקים באופן מלאכותי לא מגיעים לרמת שקיפות וניקיון וגודל המאפיינים את היהלומים מהם מפיקים יהלומי נוי.
יהלומים תעשייתים משמשים לשימושים רבים בתעשייות שונות.
בייצור תעשייתי ניתן לשלוט על גודל הגרגירים המופקים מה שמקל על התאמתם לצורכי תעשייה.


סגור